ساعت کار آنلاین : 8 صبح تا 8 شب

تلفن گویای مشاوره حقوقی

021-28429183

پست الکترونیک

info@soslegal.ir

فسخ اجاره نامه پیش از موعد

۰ Comments
اعلام فسخ قرارداداجاره زود تر از موعد

اعلان فسخ قرارداد اجاره بعلت نپرداختن اجاره بهاو تخلیه زودتر از موعد

قرارداد اجاره چیست؟

قبل از پرداختن به مفهوم قرارداد اجاره بهتر است با خود واژه اجاره و معنای آن آشنا شویم، این واژه برای اکثریت افراد جامعه شناخته شده است و چه بسا عده کثیری از این نوع قرارداد در زندگی خود استفاده کرده باشند، اجاره در بیان عامه به معنای کرایه دادن می باشد. در قانون مدنی نیز این نوع قرارداد مورد توجه قرار گرفته است و قانونگذار آن را اینگونه تعریف کرده است: اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می شود. از این تعریف می توان اینگونه استنباط کرد که براساس قرارداد اجاره مالک در ازای اعطای منفعت مال خودش به دیگری از او اجرت دریافت می کند. براساس این قرارداد فردی که مالش را به دیگری می دهد تا از منافع آن استفاده کند را موجر و استفاده کننده منفعت که اجرت پرداخت می کند را مستاجر و بهایی را که مستاجر پرداخت می کند را کرایه یا اجاره بها می نامند.

قوانین فسخ قرارداد اجاره توسط مستاجر و موجر

با توجه به اینکه قرارداد اجاره یک عقد لازم می باشد لذا طرفین نمی توانند جزء در موارد قانونی آن را فسخ کنند. براساس 369 قانون مدنی براساس خیارات زیر اجاره قابل فسخ می باشد:

  • خیار تخلف شرط
  • خیار تخلف وصف
  • خیار عیب
  • خیار شرط
  • خیار تعذر تسلیم
در این پست میخواهیم با توجه به سوالات مختلفی که  موجرین و مالکین از ما پرسیده اند که مستاجر ما اجاره پرداخت نمی کند چه کاری باید انجام دهیم توضیحاتی ارائه نماییم

 

ملک خود را اجاره داده ام و مستاجر اجاره پرداخت نمی کند چطور میتوانم اجور معوقه را مطالبه نمایم؟

موجر می تواند به موجب دادخواست خواهان الزام مستاجر به پرداخت اجور معوقه را درخواست کند . اگر جمع اجور معوقه تا بیست میلیون تومان ( دویست میلیون ریال ) باشد ، مرجع صالح به رسیدگی این دعوی شورای حل اختلاف محل وقوع ملک است    وبا مراجعه به دفتر الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوای مطالبه اجور معوقه و خسارات دادرسی اقدام نمایید.

 

از طریق لینک زیر میتوانید نمونه دادخواست را از فروشگاه حقوقی اورژانس حقوقی عدالت گستران علیم  دریافت نمایید 

نمونه دادخواست اجور معوقه و اجرت المثل
نمونه دادخواست اجور معوقه و اجرت المثل

ملک خود را اجاره داده ام و مستاجر اجاره پرداخت نمی کند چطور میتوانم تخلیه ایشان را بگیرم ؟

اگر در مفاد قرارداد اجاره شرط شده باشد اگر مستاجر می بایست اجاره بها را در موعد مقرر پرداخت نماید و چنانچه در موعد مقرر پرداخت ننمود و این امر به تاخیر افتاد قرارداد فیمابین فسخ می گردد  موجر می تواند به موجب ارسال اظهار نامه فسخ قرارداد اجاره را به موجر اعلام نماید

برای اعلام فسخ قرارداد اولاً باید شرایط فسخ قرارداد مطابق با مفاد قرارداد یا قانون وجود داشته باشد.
دوماً روش یا چگونگی اعلام فسخ قرارداد مشخص شده باشد چگونگی اعلام فسخ قرارداد بستگی به توافق طرفین در خصوص روش اعلام فسخ دارد . اما اگر طرفین روشی را برای فسخ قرارداد معین ننموده باشند تنها راه قانونی اعلام فسخ اظهارنامه رسمی می‌باشد.
اولین مرحله اعلام فسخ ارسال اظهارنامه است که تنظیم اظهارنامه جهت اعلام فسخ موضوع مهمی است که نیاز به تخصص حقوقی خاص دارد . پس قبل از تنظیم و ارسال اظهارنامه برای اعلام فسخ قرارداد حتماً با یک مشاور یا وکیل در ارتباط باشید.
در اظهارنامه کسی که حق فسخ پیدا کرده دلایل قانونی کافی برای احراز حق خود را به طرف دیگر بیان می‌کند و تخلف از شرایط قرارداد یا اختیارات قانونی و قراردادی که مستحق آن شده است را بیان می‌کند و مهلت مناسبی برای فسخ می‌دهد.

 

از طریق لینک زیر میتوانید نمونه اظهارنامه تایید اعلان فسخ قرارداد اجاره را بعلت نپرداختن اجاره بها  از فروشگاه حقوقی اورژانس حقوقی عدالت گستران علیم  دریافت نمایید 

 

نمونه اظهارنامه اعلام فسخ قرارداد اجاره بعلت نپرداختن اجاره بها

 

مشاوره حقوقی رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام

برای ارتباط با مشاورین حقوقی آنلاین از طریق واتساپ روی نام آنها کلیک نمایید.

× مشاوره حقوقی آنلاین